Zaprojektuje ogród pod wodą

Mariusz Antolak
Dr inż. Mariusz Antolak projektował i urządzał przyszkolne ogrody m.in. w Kenii i Republice Zielonego Przylądka. Teraz, oprócz ogrodu, zaprojektuje również rafę koralową na Seszelach.

Dr inż. Mariusz Antolak, adiunkt w Katedrze Architektury Krajobrazu łączy naukę z pasją podróżowania. Na przełomie marca i kwietnia 3 tygodnie prowadził badania na Seszelach. Przyglądał się tamtejszej przyrodzie oraz temu, w jaki sposób kształtowana jest tam przestrzeń.

– Podczas mojej tegorocznej wyprawy odwiedziłem 6 wysp: Mahe, Praslin, La Digue, Curieuse, Silhouette i Cerf. Skupiłem się na ich zróżnicowaniu krajobrazowym oraz na problemach związanych z ich zagospodarowaniem turystycznym. Prowadzone przeze mnie badania miały charakter interdyscyplinarny. Dotyczyły architektury krajobrazu, ogrodnictwa, socjologii przestrzeni, architektury i urbanistyki oraz turystyki – mówi dr inż. Mariusz Antolak. – Przestrzenie są tam bogate w różnego rodzaju elementy świadczące o wielokulturowości oraz takie, które podkreślają silną więź społeczeństwa z ojczyzną. Na szczególną uwagę zasługuje urządzona zieleń towarzysząca placom, skwerom i drogom. Występuje tu duża różnorodność gatunkowa drzew, krzewów i bylin obcego pochodzenia. Najbardziej wypielęgnowane są przestrzenie przyhotelowe, które posiadają własne szkółki roślin. Z kolei mieszkańcy wysp bardzo często wymieniają się roślinami z sąsiadami – dodaje.

Wyjazd dr. inż. Mariusza Antolaka zaowocował zawarciem porozumienia o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim i Centrum ochrony środowiska naturalnego i edukacji (Przyroda Szeszeli).

– Jest to wiodąca, największa i najstarsza organizacja pozarządowa działająca na archipelagu Seszeli, która bierze udział w ochronie środowiska. Jej podstawowym celem jest ochrona różnorodności biologicznej poprzez prowadzone programy naukowe, edukację i szkolenia – wyjaśnia dr inż. Mariusz Antolak.

Organizacja zatrudnia 15 pełnoetatowych pracowników, w tym biologów, ekonomistów i pedagogów. Nawiązuje współpracę z osobami i instytucjami zarówno lokalnymi, jak i międzynarodowymi zaangażowanymi w ochronę środowiska. Jednym z projektów, który obecnie realizuje jest renowacja rafy koralowej.

– Zmiany klimatu są poważnym zagrożeniem dla środowiska morskiego. Mają także katastrofalny wpływ na rafy koralowe, które na Seszelach zostały zniszczone. Projekt renowacji rafy koralowej polega na hodowli różnych gatunków koralowców, np. bardziej odpornych i umieszczaniu ich w zdegradowanych miejscach. Moim zadaniem będzie zaprojektowanie rafy i odwzorowanie jej w naturze – opowiada dr inż. Mariusz Antolak. – Nasza współpraca się na tym nie zakończy. W przyszłym roku planuję wykonać na Seszelach kolejne ogrody z projektu Global Garden Project – dodaje.

Podczas wyjazdu dr inż. Mariusz Antolak odwiedził również tamtejszy uniwersytet, którego władze wyraziły chęć współpracy.

– W kraju jest duże zapotrzebowanie na architektów krajobrazu. Owszem, mają projektantów z Azji, ale wszystko projektowane jest przez nich sztampowo, a cenny krajobraz kulturowy ulega wyraźnym deformacjom. Jest zatem luka na rynku. W przyszłym roku poprowadzę wykłady na Uniwersytecie Seszelskim dotyczące kształtowania krajobrazu – mówi dr. inż. Mariusz Antolak.

Osoby, które nie boją się wyzwań i chcą pomóc w zaprojektowaniu rafy koralowej, w utworzeniu ogrodu na wyspach lub mają inny pomysł na nawiązanie współpracy z tym egzotycznym krajem proszone są o kontakt - mariusz.antolak@uwm.edu.pl.

Sylwia Zadworna

Dr inż. arch. kraj. Mariusz Antolak, adiunkt w Katedrze Architektury Krajobrazu UWM w Olsztynie, architekt krajobrazu, nauczyciel akademicki, praktyk, podróżnik. Laureat „StRuNy 2013” – ogólnopolskiego konkursu pod patronatem MNiSW w kategorii Opiekun Roku oraz tegoroczny finalista nagrody im. Artura Rojszczaka.

w kategorii