Zagrajmy w zielone, czyli (Ty)Dzień Biologii i Biotechnologii na UWM

plakat tygodnia biologii i biotechnologii
Ponad 20 wykładów, 9 gier terenowych i spacerów, warsztaty online i wystawy przygotowali naukowcy z Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM. Będzie można również zwiedzić laboratoria i poznać jego ofertę dydaktyczną.

Biolodzy będą świętować tydzień

Od 28 maja do 5 czerwca na Wydziale Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego będzie trwać cykl imprez popularnonaukowych pod hasłem (Ty)Dzień Biologii i Biotechnologii. W przedsięwzięcie zaangażowały się wszystkie katedr stanowiące WBiB, Laboratorium Diagnostyki Molekularnej oraz wydziałowe studenckie koła naukowe. Z powodu obostrzeń sanitarnych organizatorzy zdecydowali się na formułę online, ale jak zapewnia dr hab. Anna Biedunkiewicz - główna koordynatorka, w niczym to nie ujmie atrakcyjności imprezie.

- To będzie piknik naukowy, organizowany jako część projektu „Spotkania z nauką” realizowanego przez nasz wydział. Podzielimy się też nowinkami naukowymi, czyli przedstawimy publikacje naszych wykładowców w wysoko punktowanych czasopismach - wyjaśnia dr hab. Anna Biedunkiewicz.

Oficjalnie od tego roku dzień 28 maja staje się również Świętem Wydziału Biologii i Biotechnologii.

- Organizujemy je po raz pierwszy i świętujemy cały tydzień, a nawet dłużej, bo niektóre filmy będzie można oglądać nawet do końca sierpnia. Interaktywny program z opisem wszystkich atrakcji jest dostępny na stronie internetowej (Ty)Dzień Biologii i Biotechnologii: https://view.genial.ly/606ec078bff8c20d72a88277 - dodaje dr Biedunkiewicz.

Spacerkiem po dnie jeziora

Program jest tak skonstruowany, że wystarczy kliknąć i rozwinie się strona z wybranymi imprezami i informacjami, jak uczestniczyć w wydarzeniu.

- Są tu osobno zgrupowane wykłady, wystawy, spotkania, warsztaty, gry terenowe, filmy dla osób chcących się wybrać samodzielnie na spacer w teren. Proponujemy wycieczkę po dnie nieistniejącego już jeziora Płociduga albo doliną Łyny. Wystarczy zabrać ze sobą telefon komórkowy i skanować QRkody z kartek wiszących na drzewach i krzewach na trasie spaceru. Po zeskanowaniu kodu wyświetli się nam na ekranie tekst albo film - wylicza dr hab. Biedunkiewicz.

Dla miłośników roślin przygotowano internetowe warsztaty w uniwersyteckiej szklarni oraz grę internetową, w której będzie można zobaczyć, co ciekawego rośnie w Kortowie i posłuchać głosów ptaków. Zaprezentują się też działające na wydziale studenckie koła naukowe.

Można będzie również obejrzeć internetową wystawę prac, które napłynęły z całej Polski na ogłoszony przez wydział konkurs plastyczny "Biologia - co to takiego?".

- Dotarły do nas zdjęcia prac malarskich, przestrzennych, dziewiarskich. Nie spodziewaliśmy się tak szerokiego odzewu. Mamy ponad 100 prac od 78 osób - mówi dr hab. Biedunkiewicz.

Trzy dni dla maturzystów

Organizatorzy zdecydowali połączyć (Ty)Dzień z Biologii i Biotechnologii z Dniami otwartymi Wydziału Biologii i Biotechnologii, które odbędą się 28 maja oraz 1 i 2 czerwca. W tym czasie będzie można zapoznać się z ofertą dydaktyczną wydziału. Dla kandydatów na studia zaplanowano transmisję online ze wszystkich katedr. Będzie można zobaczyć, jak prowadzone są badania naukowe, przyjrzeć się aparaturze w laboratoriach i pracowniach, zwiedzić sale, w których studenci mają zajęcia.

Na młodzież czekają również przedstawiciele samorządu studenckiego, aby opowiedzieć, dlaczego warto studiować na Wydziale Biologii i Biotechnologii UWM..

Program Dni otwartych to nie tylko wirtualne zwiedzanie wydziału, ale również wykłady. Będzie można posłuchać m.in. o tajemnicach długowieczności w świecie roślin, zobaczyć różne oblicza bakterii i grzybów, wejść do królestwa zwierząt, podejrzeć sekretne życie naszej flory.

- Zapraszamy także na spotkania z laureatami olimpiady biologicznej. Chcemy pokazać licealistom, że warto wziąć udział w konkursach przedmiotowych, ponieważ laureaci i finaliści etapu centralnego otrzymują indeksy na wybrane kierunki albo 100% punktów z egzaminu z biologii na maturze - zaznacza dr Biedunkiewicz.

Wszystkie spotkania podczas Dni otwartych odbędą się również online na platformie Google Meet. Można logować się w dowolnym czasie. Link do spotkań i szczegółowy plan wykładów widnieje na stronie internetowej Wydziału Biologii i Biotechnologii:

Projekt "Spotkania z nauką", którego częścią jest (Ty)Dzień Biologii i Biotechnologii zakończy się w przyszłym roku. Finansuje go Ministerstwo Edukacji i Nauki.

- Chcemy, aby ta impreza wpisała się na stałe w kalendarz naszych wydziałowych wydarzeń - dodaje dr hab. Anna Biedunkiewicz.

mah