Zacząć przygodę z językiem rosyjskim

studenci filologii rosyjskiej UWM
Wydział Humanistyczny UWM przygotował propozycję dla zainteresowanych studiowaniem filologii rosyjskiej i być może w przyszłości pracą tłumacza.

Pracownicy Katedry Języków Wschodniosłowiańskich i Katedry Literatur Wschodniosłowiańskich Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zapraszają uczniów klas maturalnych 26 i 29 kwietnia na spotkania informacyjne i warsztaty językowe. To propozycja dla osób zainteresowanych poznawaniem kultury i literatury rosyjskiej i zdobyciem zawodu tłumacza. Spotkania odbędą się online, za pośrednictwem platformy ZOOM.

- Zależy nam na spotkaniu bezpośrednim z młodzieżą, nawet za pośrednictwem Internetu, aby nie ograniczać się do biuletynów informacyjnych i ulotek. Oczywiście mamy też takie materiały na naszej stronie internetowej. Ciekawe, dostosowane do potrzeb młodych ludzi – np. minitesty, sprawdzające predyspozycje do studiowania filologii rosyjskiej. Wprowadziliśmy nową specjalność – tłumaczeniową, dostosowując się do zapotrzebowania rynku pracy. Zawód tłumacza daje szerokie możliwości pracy w różnych organizacjach, urzędach; kariery nie tylko w Polsce, ale w wielu krajach Europy – mówi prof. Iwona Anna Ndiaye z Katedry Języków Wschodniosłowiańskich UWM, współorganizatorka spotkań.

Wykładowcy opowiedzą również o projektach międzynarodowych, w których uczestniczą studenci filologii rosyjskiej. Szczególnie intensywnie kortowscy rusycyści współpracują z Piatigorskim Uniwersytetem Państwowym, w którym funkcjonuje centrum nauki języka polskiego.

- W ubiegłym roku realizowaliśmy roczny projekt poświęcony emigracyjnym pisarzom rosyjskim, w tym roku projekt dotyczący kultury Kaukazu, konkretnie kuchni narodów Kaukazu. Pracujemy w parach polsko-rosyjskich. W projekt włączyło się studenckie koło przekładu i wykładowcy różnych przedmiotów, więc przedsięwzięcie ma charakter interdyscyplinarny – opowiada prof. Ndiaye.  

Podsumowaniem projektu będą otwarte warsztaty kulinarne, na które wykładowcy z KJW i KLW chcą zaprosić studentów i maturzystów.

Oferta studiowania na rusycystyce kierowana jest nie tylko do osób kontynuujących naukę języka rosyjskiego, ale również chcących zacząć naukę od podstaw.

- Dajemy możliwość rozpoczęcia przygody z kulturą rosyjską – podkreśla prof. Ndiaye.

W programie kwietniowych spotkań z kandydatami na rusycystykę oprócz części informacyjnej przewidziano również warsztaty językowe. Dr hab. Joanna Orzechowska, prof. UWM, kierownik Katedry Języków Wschodniosłowiańskich udowadnia, że rosyjski jest łatwy.

- To są warsztaty trwające ok. 20 min. Pokazuję, że nawet w ciągu tak krótkiego czasu, znając zasady, można się nauczyć 50 słówek i kilku zasad funkcjonowania języka. Nie chcę zdradzać wszystkich szczegółów zajęć, ale zapraszam do uczestnictwa! – zachęca prof. Orzechowska.

Na kierunku filologia rosyjska na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim studiuje ok. 40 osób. Zajęcia prowadzone są w małych grupach, co ułatwia pracę.

***

Program spotkań -26 kwietnia (poniedziałek) godz. 11.00 i 29 kwietnia (czwartek) godz. 11.00.

Warsztaty językowe „Rosyjski jest łatwy” (dr hab. Joanna Orzechowska, prof. UWM – kierownik Katedry Języków Wschodniosłowiańskich).

Program specjalności tłumaczeniowej na kierunku filologia rosyjska, z możliwością nauki od podstaw (prof. dr hab. Iwona Anna Ndiaye – kierownik Katedry Literatur Wschodniosłowiańskich).

Projekty międzynarodowe studentów filologii rosyjskiej (działalność Studenckiego Koła Przekładu).

Pytania maturzystów.

Osoby zainteresowane proszone o kontakt:prof. dr hab. Iwona Anna Ndiaye anna.ndiaye@uwm.edu.pl; tel. 606 719 496

mah
na zdj. studenci filologii rosyjskiej UWM podczs Dnia Międzykulturowego na Wydziale Humanistycznym