Wszczepili stymulatory kolejnym osobom

Operacja wszczepiania stymulatorów do mózgu
Neurochirurdzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie przeprowadzili kolejne eksperymentalne operacje wszczepiania stymulatorów do mózgu osobom w śpiączce.

Daniel jest ósmą osobą, której lekarze ze szpitala uniwersyteckiego w Olsztynie wszczepili stymulator układu nerwowego (21.11.). Mężczyzna jest po urazie i w stanie minimalnej świadomości znajduje się od 3 lat. Zaraz po nim operację przeszedł Maciej, u którego doszło do niedotlenienia mózgu. Dzisiaj (22.11.) zabiegowi poddany zostanie kolejny pacjent w śpiączce.

Pierwsze pionierskie operacje wszczepienia stymulatorów w Olsztynie odbyły się w maju tego roku. Prof. Wojciech Maksymowicz, prorektor ds. uczelni medycznej UWM, neurochirurg poinformował, że u pacjentów z wszczepionymi stymulatorami zaobserwowano poprawę stanu zdrowia.

-  U trojga z nich zmiana jest bardzo widoczna. Jedna można powiedzieć nawet, że spektakularna, ponieważ pacjent zaczął mówić. Dwie kolejne osoby wróciły do takiego kontaktu, że są przytomne. Córka pani Ewy Błaszczyk także zrobiła duże postępy i widać u niej poprawę – powiedział prof. Wojciech Maksymowicz.

Olsztyńscy lekarze planują przeprowadzić jeszcze 4 operacje, na które zgodę wyraziła komisja bioetyczna. Koszt ich jest jednak bardzo wysoki. Cena jednego stymulatora waha się od 50 do 80 tys. zł. Środki na zakup kolejnych urządzeń zbiera Fundacja  „Akogo?”. W poniedziałek (28.11.) w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie odbędzie się charytatywny recital Ewy Błaszczyk „Pozwól mi spróbować jeszcze raz”, z którego dochód zostanie przeznaczony na sfinansowanie kolejnych zabiegów.

Nowatorskie zabiegi zaciekawiły także lekarzy z innych ośrodków naukowych w Europie. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym gościliśmy neurologa z Moskwy, który przyjechał do Olsztyna poznać szczegóły terapii.

W Olsztynie w przyszłym roku powstanie pierwsza klinika „Budzik dla dorosłych”. W uniwersyteckim szpitalu pojawił się już pierwszy sprzęt medyczny, m.in. tzw. cyber-oko. Urządzenie to pozwala pacjentom będącym w śpiączce na precyzyjną komunikację. Wystarczy, że słyszą co się do nich mówi.

- Z naszej strony będziemy w pełnej gotowości już od nowego roku. Patrząc jednak realnie, jeśli chodzi o Narodowy Fundusz Zdrowia, to klinika „Budzik dla dorosłych” ruszy w lutym lub marcu – dodał prof. Wojciech Maksymowicz.  

syla

Sprzęt medyczny zakupiony na potrzeby kliniki "Budzik dla dorosłych"Sprzęt medyczny zakupiony na potrzeby kliniki "Budzik dla dorosłych"Sprzęt medyczny zakupiony na potrzeby kliniki "Budzik dla dorosłych"Sprzęt medyczny zakupiony na potrzeby kliniki "Budzik dla dorosłych"Sprzęt medyczny zakupiony na potrzeby kliniki "Budzik dla dorosłych"Sprzęt medyczny zakupiony na potrzeby kliniki "Budzik dla dorosłych"