VII Zawody Programistyczne

VII Warmińsko-Mazurskie Zespołowe Zawody Programistyczne
Zwycięzcą VII Warmińsko-Mazurskich Zespołowych Zawodów Programistycznych organizowanych przez UWM zostali uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Działdowie.

Trzydzieści osiem trzyosobowych zespołów z 20 szkół z całego regionu (w tym 3 gimnazja) wzięło udział w VII Warmińsko-Mazurskich Zespołowych Zawodach Programistycznych dla Uczniów Szkół Gimnazjalnych I Ponadgimnazjalnych. Zawody odbyły się 16 lutego. Ich organizatorem był Wydział Matematyki i Informatyki UWM. W tym roku zadania przygotowywała Katedra Informatyki i Badań Operacyjnych. Każdy zespół otrzymał 6 zadań. Na ich rozwiązanie miał 180 minut.

Zwyciężyła ekipa z Zespołu Szkół nr 1 w Działdowie w składzie: Maciej Grabowski, Bartosz Rychcik i Kacper Nowakowski. Ich opiekunem jest mgr Marcin Kasprowicz – nauczyciel informatyki. Jako jedyni z 2 uczestników rozwiązali wszystkie zadania. Zajęło im to ponad 1 godz. Wszyscy chłopcy, chociaż w innym składzie, uczestniczyli już w VI Warmińsko-Mazurskich Zespołowych Zawodach Programistycznych.

- W tym roku zadania były łatwiejsze niż w poprzednim. Spodziewaliśmy się trudniejszych - oceniają. Okazuje się, że starty w konkursach programistycznych to dla nich nic nowego. Uczestniczą w wielu, a jeden ogólnopolski – „Fraktal” sami organizują. Maciej Grabowski zaś to laureat wojewódzkiej olimpiady informatycznej.

- Cały czas coś robimy. Dlaczego, Bo lubimy programowanie?

Za co lubią programowanie?

- Za to, że jedno zadanie może mieć kilka prawidłowych rozwiązań i każdy może się wykazać wymyślając to lepsze – wyjaśniają. Chłopcy nie ukrywają też, że do programowania bardzo skutecznie zachęca ich wizja dobrych zarobków, z których słynie zawód informatyka.

W 7. edycji konkursu po raz pierwszy nie wygrało LO 4 z Olsztyna, chociaż jego drużyny zajęły 2. i 4. miejsce. Pierwsza ekipa LO 4, a druga w klasyfikacji też rozwiązała prawidłowo wszystkie zadania, ale zajęło jej to więcej czasu i to czas zadecydowało miejscu. Czym Działdowo pokonało Olsztyn?

- Myślę, że bardzo dobrą pracą zespołową – uważa Marcin Kasprowicz, opiekun młodych działdowskich informatyków.

Trzecie miejsce w konkursie zajęła drużyna Zespołu Szkół Ekonomicznych z Olsztyna.

- Rzeczywiście w tym roku przygotowaliśmy łatwiejsze zadania. Chcieliśmy, żeby każda drużyna przynajmniej 1-2 rozwiązała. Tym bardziej, że nie robimy w oddzielnej klasyfikacji dla gimnazjów. Niestety 5 drużyn poległo i nie rozwiązało żadnego. Zaskoczyła nas wygrana Działdowa, ale też ucieszyła. Chłopcy z Działdowa przełamali monopol LO4 z Olsztyna i pokazali, nie tylko w Olsztynie są znakomicie nauczyciele i zdolna młodzież. Myślę, że będą z nich bardzo dobrzy studenci i znakomicie informatycy – cieszy się prof. Witold Łukaszewicz, przewodniczący komitetu organizacyjnego, kierownik Katedry Informatyki i Badań Operacyjnych.

Zawodom towarzyszyły jak zwykle wykłady na interesujące aktualne tematy z zakresu informatyki dla opiekunów i osób nie zaangażowanych w nie bezpośrednio.

Więcej na temat VII Warmińsko-Mazurskich Zespołowych Zawodów Programistycznych na stronie: http://wmii.uwm.edu.pl/~zawodyinf/.

lek

VII Warmińsko-Mazurskie Zespołowe Zawody ProgramistyczneVII Warmińsko-Mazurskie Zespołowe Zawody ProgramistyczneVII Warmińsko-Mazurskie Zespołowe Zawody ProgramistyczneVII Warmińsko-Mazurskie Zespołowe Zawody ProgramistyczneVII Warmińsko-Mazurskie Zespołowe Zawody ProgramistyczneVII Warmińsko-Mazurskie Zespołowe Zawody ProgramistyczneVII Warmińsko-Mazurskie Zespołowe Zawody ProgramistyczneVII Warmińsko-Mazurskie Zespołowe Zawody ProgramistyczneVII Warmińsko-Mazurskie Zespołowe Zawody ProgramistyczneVII Warmińsko-Mazurskie Zespołowe Zawody Programistyczne