UWM na targach w Indiach

W dniach 6-7 kwietnia delegacja UWM uczestniczyła w międzynarodowych targach edukacyjnych w Nowym Delhi w Indiach.

Udział w targach był jednym z zadań projektu „VENI VIDI VICI - zintegrowana promocja zagraniczna Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Indiach" finansowanego ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Jego kierownikiem jest dr n. med. Rakesh Jalali - pełnomocnik rektora ds. studiów anglojęzycznych oraz Centrum Innowacji i Transferu Technologii UWM w Olsztynie.

Dlaczego akurat Indie?

- Bo to bardzo duży kraj, liczący ok. 1,3 mld mieszkańców. Jego społeczeństwo jest młode i dlatego wielu ludzi pragnie się uczyć. System szkolnictwa wyższego nie jest w stanie zapewnić miejsc wszystkim chętnym na studiach i dlatego bardzo wielu młodych Hindusów studiuje za granicą. W Polsce Hindusi są pod względem liczebności 2-3 grupą studentów zagranicznych – wyjaśnia dr n. med. Rakesh Jalali - pełnomocnik rektora ds. studiów anglojęzycznych.

Targi Edukacyjne odbywały się w wielkiej sali konferencyjnej jednego z luksusowych hoteli w Delhi. Poza UWM z Polski uczestniczyły w nich: Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza w Lublinie, Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej, AGH Kraków, Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, SGGW w Warszawie i Uczelnia Łazarskiego. W targach poza uczelniami z Polski udział wzięły uczelnie ze Stanów Zjednoczonych, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Nowej Zelandii, Kanady i Włoch. Każde państwo miało swoje duże stoisko, a na nim boksy poszczególnych uczelni. Co promował UWM?

- Naszą anglojęzyczną ofertę kształcenia. Stoisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Młodzi Hindusi najbardziej interesowali się medycyną, biotechnologią, inżynierią środowiska, matematyką i informatyką, a nawet naukami społecznymi. Indie są dla nas rynkiem strategicznym, jeśli chodzi o pozyskiwanie studentów. Polska zaś to dla nich kraj atrakcyjny. Dyplom polskiej uczelni to dyplom państwa unijnego, czyli otwierający drzwi do pracy na świecie. Przy tym koszty utrzymania studenta w Polsce są znacznie niższe niż na zachodzie Europy i to do Hindusów bardzo przemawia – dodaje dr Jalali.

Dodatkowo NAWA zorganizowała 6 kwietnia spotkanie polskich uczelni ze studentami i prezentacje każdej z nich.

Był to już druga prezentacja UWM na targach edukacyjnych w Delhi. Czy są już efekty pierwszej?

- Wtedy też było duże zainteresowanie. Świadczyła o tym także duża liczba wejść na stronę UWM z Indii. Przyjęcie na studia odbywa się za pośrednictwem firm rekruterskich. To jest skomplikowana i długotrwała procedura, więc na efekty zeszłorocznej prezentacji – jeszcze za wcześnie. Z dotychczasowego doświadczenia wynika jednak, że udział w zagranicznych targach edukacyjnych to bardzo wartościowe narzędzie promocji uczelni za granicą. Pozwala na prezentację i promocję pełnego zakresu anglojęzycznej oferty kształcenia UWM w bezpośrednim kontakcie z potencjalnymi kandydatami, daje im możliwość zadawania pytań, zachęca do opinii o ofercie. Dostarcza też informacji o potrzebach i oczekiwaniach dotyczących studiów w języku angielskim – tłumaczy dr n. med. Rakesh Jalali.

Organizator polskiego stoiska polskiego w Nowym Deli była Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej. Delegacja UWM pojechała w składzie: dr n. med. Rakesh Jalali (1. z prawej) - pełnomocnik rektora ds. studiów anglojęzycznych, prodziekan ds. studentów anglojęzycznych i rozwoju Wydziału Lekarskiego, prof. Aleksy Tralle (2. z lewej) - prodziekan ds. nauki Wydział Matematyki i Informatyki, dr hab. inż. Magdalena Zielińska (1. z lewej) z Wydziału Nauk o Środowisku, Katedra Biotechnologii w Ochronie Środowiska, Paweł Wiereńko (2. z prawej) - z dziekanatu Wydziału Lekarskiego i Agnieszka Jakimiuk (w środku) asystentka pełnomocnika rektora ds. studiów anglojęzycznych.

Polskie stoisko narodowe odwiedził Adam Burakowski - ambasador RP w Indiach, Bangladeszu, Bhutanie, Nepalu, na Sri Lance, Malediwach i w Afganistanie.

W dniach 24-28 kwietnia UWM będzie się prezentować na targach edukacyjnych w Taszkiencie, w Uzbekistanie.

lek

w kategorii