Uniwersytecki Szpital Kliniczny zakończył projekt "Onkoinnowacje"

Centrum Symulacji Medycznej USK
Szkolenie kadry medycznej i doposażenie pracowni w najnowocześniejszy sprzęt, czyli projekt „Onkoinnowacje” realizowany w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie dobiegł końca. Dzięki niemu będzie możliwe szybsze diagnozowanie pacjentów, którzy wymagają badań i zabiegów operacyjnych w zakresie leczenia onkologicznego.

Rak to nie wyrok, bowiem istnieją już metody leczenia chorób nowotworowych, które pozwalają całkowicie uleczyć chorego lub przynajmniej poprawić jakość jego życia i wydłużyć je. Istotny jest jednak czas, a także wyszkolona kadra medyczna oraz najnowocześniejszy sprzęt. Uniwersytecki Szpital Kliniczny zakupił ok. 200 sprzętów medycznych o łącznej wartości 19 mln zł z projektu "Onkoinnowacje". Całość została sfinansowana z budżetu państwa - 15,2 mln zł oraz przez Unię Europejską - 3,8 mln zł. O zakupionym sprzęcie opowiedzieli medycy podczas briefingu zorganizowanego 14 października.

- Inwestycja ta jest bezcenna, gdyż od niej zależy ludzkie życie. Postawiliśmy m.in. na wyposażenie pracowni endoskopowej, aby skuteczniej diagnozować nowotwory przewodu pokarmowego. Oprócz tego wyposażyliśmy również blok operacyjny i pracownię histopatologiczną, w której odbywa się rozpoznanie na podstawie pobranego od pacjenta materiału. Zakupiliśmy np. laser do usuwania guzów mózgu, nóż ultradźwiękowy, stół operacyjny, barwiarki, aparaty USG z wyposażeniem, osprzęt do onkologii stereotaktycznej, echokardiograf mobilny i inne – wylicza Radosław Borysiuk, dyrektor uniwersyteckiego szpitala.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny jest jedynym szpitalem ponadregionalnym w województwie warmińsko-mazurskim, a dzięki projektowi "Onkoinnowacje" stanie się liderem diagnostyki onkologicznej i wczesnego wykrywania raka. To znacząco powinno zmniejszyć śmiertelność w regionie i przyspieszyć terapię pacjentów. Sercem diagnostyki onkologicznej jest pracownia histopatologii i cytologii, którą wyposażono w najnowocześniejsze sprzęty warte ok. 2 mln zł.

- Tkanki pobierane od pacjenta, czy to fragment guza, wyrostek robaczkowy, pęcherzyk żółciowy, czy zmiana skórna muszą zostać zbadane. Na podstawie budowy morfologicznej mogę ocenić czy jest to zmiana łagodna, czy złośliwa. Nowoczesny sprzęt skraca proces badania tkanek, a im szybciej patomorfolodzy wykryją zmiany, tym więcej czasu mają onkolodzy na leczenie pacjenta - wyjaśnia dr n. med. Hanna Majewska, patomorfolog, koordytantorka pracowni histopatologii i cytologii szpitala uniwersyteckiego w Olsztynie.

Doposażenie oddziałów i pracowni szpitala to również nowe możliwości leczenia.

- Laser operacyjny, który został dołączony do pracowni rezonansu magnetycznego umożliwi nam leczenie guzów, których do tej pory leczyć nie mogliśmy. Jest to olbrzymi przełom, ponieważ w tej chwili będziemy mogli część guzów leczyć bez wykorzystania radioterapii, tylko nawiercając bardzo niewielką dziurkę i wkładając światłowód lasera. Światło lasera niszczy guza, a my jesteśmy w stanie to kontrolować. To jedno z pierwszych takich urządzeń w Polsce ,o ile nie pierwsze, dlatego cieszymy się bardzo i jesteśmy gotowi, żeby je wykorzystać - podsumowuje dr n. med. Łukasz Grabarczyk, dyrektor ds. lecznictwa USK.

syla