Twarze Księżyca. Nowa wystawa w Galerii Rektorskiej

prof. Antoni Grzybek, rektor prof. Jerzy Przyborowski, Małgorzata Śpiewak
Po prawie 9 miesiącach od ostatniego wernisażu, Galeria Rektorska w Rektoracie UWM zaprasza na wystawę plakatu Małgorzaty Śpiewak. Tematem jest Księżyc.

Galeria Rektorska ma ambicję prezentowania najciekawszych prac studentów i wykładowców Instytutu Sztuk Pięknych Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Tym razem kurator dr hab. Antoni Grzybek, prof. UWM zaprosił do galerii Małgorzatę Śpiewak, absolwentkę Wydziału Sztuki. Młoda artystka zaprezentowała 18 plakatów z serii 365 prac powstałych w ciągu 365 dni – od 1 czerwca 2019 r. do 30 maja 2020 r. Plakaty zostały wykonane techniką druku pigmentowego. Tematem jest Księżyc, jego fazy, które zmieniają się dzień po dniu przez cały rok. Wernisaż odbył się 24 maja.

- Dlaczego Księżyc? Nie bardzo umiem wyjaśnić. Czujemy sympatię do rzeczy lub ludzi, a mnie zawsze przyciągał Księżyc. Lubię patrzeć w niebo, oglądać też chmury w ciągu dnia. Ciekawi mnie, że tam na górze tyle się dzieje. Gdy nocą niebo było pochmurne i nie było widać Księżyca, korzystałam z dostępnych w Internecie kalendarzy z jego fazami. To mi pomagało w pracy. Początkowo zamysł był taki, aby malować codziennie, ale rzeczywistość okazała się inna. Zdarzały się np. dni., kiedy nie mogłam usiąść przed komputerem, wtedy nadrabiałam to – mówi artystka.

Pokazane prace to efekt projektu artystycznego, który był jednocześnie jej pracą dyplomową wykonaną w Pracowni Multimediów pod okiem prof. Grzybka.

- Na wystawie pokazujemy tylko 18 plakatów, ponieważ galeria jest zbyt mała, aby pomieścić wszystkie prace. Nie mogę powiedzieć, że wybraliśmy najlepsze, bo – mówię szczerze i uczciwie – wszystkie są doskonałe. Idea polegała na koncepcji, że cały świat wysyła bodźce wpływające na artystę, na jego percepcję, a co za tym idzie – kreację. Codziennie zmieniała się faza Księżyca i wszystkie elementy świata zewnętrznego były sumą tego, co danego dnia nasza młoda artystka wykreowała – wyjaśnia prof. Antoni Grzybek.

Tradycyjnie w wernisażach uczestniczą władze uczelni, Wydziału Sztuki oraz członkowie senackich komisji. Także i tym razem wystawę otworzył rektor prof. Jerzy Przyborowski, składając młodej artystce gratulacje, wyrazy uznania oraz życzenia owocnej pracy zawodowej.

- To jest piękne, że prace naszych artystów – pracowników Instytutu Sztuk Pięknych, a także dyplomantów możemy podziwiać tu w Kortowie. Myślą przewodnią tej galerii jest być bliżej sztuki. Czym bylibyśmy bez niej? Dobrze, że mamy takie miejsce, gdzie sztuka przeplata się z nauką, dobrze, że mamy Wydział Sztuki – mówił prof. Przyborowski, podkreślając znaczenie galerii na kulturalnej mapie Kortowa.

Jak podkreśla prof. Grzybek, Małgorzata Śpiewak dała się poznać już w trakcie studiów jako doskonała projektantka, wielokrotna stypendystka Rektora UWM. Jej praca dyplomowa zdobyła wyróżnienie dziekańskie za najlepszy dyplom.

- Obserwujemy jej dalsze losy zawodowe, bo to nietuzinkowa osoba – podsumowuje profesor.

Galeria Rektorska zainaugurowała działalność 5 lat temu.

mah

Więcej o naszym Uniwersytecie >>> w majowym wydaniu Wiadomości Uniwersyteckich