Tutaj liczy się pasja!

„Nie ważne ile lat masz i z jakiego jesteś miasta, tutaj liczy się chwila, kiedy górę nad życiem przejmuje pasja” – brzmiał refren piosenki z teledysku otwierającego X Dni Humana. Trzydniowe święto Wydziału Humanistycznego rozpoczęło się wyborem Superhumanisty- człowieka z pasją.

W szranki stanęło 20 młodych ludzi reprezentujących wszystkie kierunki prowadzone na wydziale.

- Najliczniej reprezentowane było dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Z tego kierunki zgłoszono 4 kandydatury, 3 osoby to studenci historii. Kapituła konkursu miała bardzo trudne zadanie, bo wszyscy kandydaci do tytułu nie ograniczają się tylko do studiowania, ale też rozwijają swoje talenty muzyczne, literackie, aktorskie, malarskie, fotograficzne, sportowe, dziennikarskie – informuje dr Magdalena Makowska, pomysłodawczyni i koordynatorka konkursu.

- Chcemy pokazać, że studenci Wydziału Humanistycznego to ludzie pełni pasji, zainteresowań, talentów i aspiracji. My te wszystkie zainteresowania chcemy wspierać i pokazać naszym studentom, że to co robią, jest dla nas bardzo ważne. Ten konkurs pokazuje, że inwestujemy w człowieka – dodaje dr Renata Rozbicka, prodziekan ds. studenckich i przewodnicząca kapituły.

Decyzją kapituły tytuł Superhumanisty II edycji konkursu oraz nagroda główna – tablet - trafiły do rąk Michała Ostrowskiego, studenta I r. filologii polskiej, poety, autora spektakli teatralnych, zaangażowanego także w działalność charytatywną.

W uzasadnieniu jego nominacji można m.in. przeczytać: "Michał to (…) utalentowany pracowity, poeta i pisarz z imponującym, jak na 20 lat egzystencji, dorobkiem. Od 2012 roku (czyli 16. roku życia) wydał cztery tomiki wierszy i miniprozę autobiograficzną Ja, wózkers. Jest otwarty na innych, chętnie ich wspierający i potrafiący docenić – na stronie internetowej, którą prowadzi, (http://swiatwozkersa.pl/) można zapoznać się nie tylko z całokształtem jego twórczości, ale i tekstami jego przyjaciół. Jestem przekonana, że spełnia on wszystkie wymogi konkursu – jest i „super”, i „human” – w pełnym – wrażliwości, zaciekawienia światem, pasji – tego słowa znaczeniu".

Michał jest niepełnosprawny, porusza się na wózku. W wywiadzie udzielonym przed finałem Superhumana opowiedział, że o wyborze studiów na Wydziale Humanistycznym UWM zadecydowała m.in.… szerokość windy w budynku.

- Gdy zobaczyłem, jak szeroka jest winda, wiedziałem, że jakoś sobie na tych studiach poradzę. Ta winda dała mi wszystko – wspominał.

- Panie Michale, życzę, aby wygrana w konkursie była dla pana źródłem dalszych inspiracji, ułatwiła realizację kolejnych planów literackich i osobistych i by była jak winda, która sprawi, że osiągnie pan wszystkie wymarzone cele! – gratulowała laureatowi dr M. Makowska.

Konkurs na Superhumana odbył się po raz drugi. W poprzedniej edycji I miejsce zajęła Marta Wiśniewska, studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. 

W gronie finalistów II edycji znaleźli się także: Kinga Perużyńska (Instytut Słowiańszczyzny Wschodniej, specjalność nauczycielska w zakresie jęz. rosyjskiego) - wyróżnienie w konkursie, Michał Małysa (Instytut Słowiańszczyzny Wschodniej, filologia rosyjska) – wyróżnienie w konkursie, Zuzanna Witkowska (Katedra Filologii Germańskiej, filologia germańska), Anna Wojszel (Instytut Filozofii, dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze), Rafał Witkowski (Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, dziennikarstwo i komunikacja społeczna), Kamil Gorzka (Instytut Filozofii, studia doktoranckie w zakresie filozofii), Tomasz Więckowski (Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych, historia; specjalność archiwistyczna), Tomasz Loewnau (Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, dziennikarstwo i komunikacja społeczna; nowe media), Marta Szypulska (Katedra Filologii Angielskiej, specjalność nauczycielska w zakresie jęz. angielskiego) - wyróżnienie w konkursie, Sylwia Krawiec (Instytut Polonistyki i Logopedii, studia doktoranckie w zakresie literaturoznawstwa), Małgorzata Obałek (Instytut Słowiańszczyzny Wschodniej, filologia rosyjska z językiem angielskim), Paweł Sadowski (Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych, historia specjalność nauczycielska, turystyka historyczna), Dawid Kraszewski (Instytut Polonistyki i Logopedii, filologia polska specjalność: edytorstwo tekstów), Mateusz Klempert (Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych, studia doktoranckie w zakresie historii), Krystian Bałajewicz (Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych, historia, turystyka historyczna, specjalność nauczycielska), Dawid Dziarkowski (Instytut Polonistyki i Logopedii, logopedia), Piotr Maślij (Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych,  historia), Anita Brzostowska (Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej), Karolina Stachelek (Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej) - współautorka teledysku promującego wydział.

Rozstrzygnięcie konkursu na Superhumanistę zainaugurowało 10. edycję Dni Humana. Podczas trzydniowego  święta organizatorzy zapraszają m.in. na przedstawienia, koncerty, wystawy, bój kierunków, mecz kadra – studenci, prezentacje studenckich kół naukowych. Imprezom towarzyszyć będzie rejestracja dawców szpiku poprowadzona przez Fundację DKMS Polska

mah
fot.  organizatorzy

w kategorii