Święto miłośników języka ojczystego

tekst dyktanda pisało 90 osób
Katedra Języka Polskiego i Katedra Literatury Polskiej UWM włączyły się w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Miłośnikom języka polskiego zaproponowały spotkanie z pisarzem, wykład otwarty, a dla odważnych dyktando.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, przypadający na 21 lutego i ustanowiony w 1999 r., liczy sobie tyle lat, ile ma Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. W tym roku organizatorzy uniwersyteckich obchodów – pracownicy Katedry Języka Polskiego i Katedry Literatury Polskiej Instytutu Polonistyki i Logopedii zaprosili na spotkanie z pisarką Adrianną Trzepiotą, absolwentką olsztyńskiej polonistyki, oraz na wykład otwarty Bartka Chacińskiego, dziennikarza muzycznego, autora felietonów i książek o młodej polszczyźnie, członka Rady Języka Polskiego. Odważni mogli sprawdzić znajomość polskiej gramatyki, pisząc specjalnie przygotowane dyktando.

- W tym roku zdecydowaliśmy się zorganizować Dzień Języka Ojczystego z lekkim opóźnieniem, bo 26 lutego, po przerwie międzysemestralnej – aby mogli w nim uczestniczyć także studenci. Staraliśmy się, aby program był jak najbardziej wszechstronny. Język to nie tylko droga komunikacji, ale to również wszelkie jego wytwory. Stąd mamy propozycje językoznawcze – np. dyktando, którym corocznie rozpoczynamy i wykład zamykający obchody tego dnia, ale i typowo literackie. Dziś zaprezentowaliśmy bowiem laureatów konkursu poetyckiego O Trzcinę Kortowa i zaprosiliśmy na spotkanie autorskie z Adrianną Trzepiotą, absolwentką naszej polonistyki – mówiła prof. Iwona Maciejewska, kierowniczka Katedry Literatury Polskiej, jedna z organizatorek obchodów Dnia Języka Ojczystego na UWM.

Dyktando przygotowywane przez polonistów z UWM cieszy się co roku popularnością. Uczestniczą w nim nie tylko studenci, ale młodzież szkół średnich oraz mieszkańcy Olsztyna, a nawet pasjonaci języka polskiego z innych miast. W tym roku tekst dyktanda najeżony pułapkami językowymi opracowała dr hab. Mariola Wołk, prof. UWM z Katedry Języka Polskiego, udzielająca także porad w uniwersyteckim Pogotowiu Językowym. Tekst o superbohaterach pisało prawie 90 osób.

Pierwsze miejsce przypadło Julii Kisiel, drugie zajęła Sylwia Dąbkowska, a trzecie Katarzyna Nadolska. Wszystkie są studentkami I r. logopedii UWM.

Adrianna Trzepiota, bohaterka spotkania z autorskiego, to absolwentka polonistyki na Wydziale Humanistycznym UWM. W Kortowie ukończyła studia licencjackie i Mazury uczyniła tłem swoich 4 książek. Debiutowała w 2015 r. powieścią Zwilczona.

- Ciekawostką jest, że w jej ostatniej powieści jednym z bohaterów jest profesor filozofii z UWM, który decyduje się zostać wiejskim kowalem – opowiada prof. Maciejewska.

Stałym punktem programu jest prezentacja laureatów konkursu poetyckiego O Trzcinę Kortowa. W tegorocznej 9. edycji uczestniczyły 23 osoby z Olsztyna, Ostródy, Pasłęka, Gołdapi i Lidzbarka Warmińskiego. Jury oceniało 69 wierszy i postanowiło wyróżnić aż 14 osób. Dwie pierwsze nagrody przypadły Natalii Zapolnik i Marii Kunickiej. Drugą nagrodę otrzymali: Paweł Taradejna, Wiktoria Lucyna Cieślik i Zofia Wachockaa trzecią Damian Woda i Natalia Borowiec.

Gwiazdą tegorocznego Dnia Języka Ojczystego na UWM był dziennikarz Bartek Chaciński, specjalista współczesnego języka młodzieżowego, autor książek: Wypasiony słownik najmłodszej polszczyzny, Wyczesany słownik najmłodszej polszczyzny  i Totalny słownik najmłodszej polszczyzny . Wygłosił wykład Mowa palcowa i obrazkowa. Jak sobie poradzić z młodą polszczyzną?

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego na UWM obchodzony jest po raz 10.

- Takimi wydarzeniami staramy się wychodzić także poza mury uczelni. Wykłady otwarte, na które zawsze zapraszamy atrakcyjnych gości, osoby znane, ale i mające coś ciekawego do powiedzenia, przyciągają tłumy – dodaje prof. I. Maciejewska.

mah