Studenci medycyny zbadali olsztyniaków

badanie ciśnienia
Po raz kolejny studenci medycyny zadbali o zdrowie mieszkańców Olsztyna. W dwa dni wykonali ponad 1000 badań, bo jak zapewniają, regularne sprawdzanie stanu zdrowia jest bardzo ważne.

Akcja „Dzień dla zdrowia" to projekt ogólnopolski organizowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland, które jest największą w Polsce organizacją zrzeszającą studentów uczelni medycznych. Biorą w nim udział również studenci kierunku lekarskiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Podczas weekendu (22-23.04.) każdy, kto odwiedził Galerię Warmińską mógł się przebadać i zasięgnąć konsultacji medycznej.

- Profilaktyka jest bardzo ważna. Dwa razy w roku mieszkańcy Olsztyna mogą przyjść i wykonać bezpłatne badania. Chcemy w ten sposób zachęcić ich do dbania o swoje zdrowie i zdrowie bliskich. W edycji jesiennej wykonaliśmy około 1000 badań - mówią Maja Żurowska, Katarzyna Bąk i Maciej Kucharski, studenci medycyny.

Osoby zainteresowane akcją mogły skorzystać z badań okulistycznych, wykonać EKG i spirometrię płuc, sprawdzić u stomatologa stan uzębienia, a dermatologowi pokazać np. znamiona na skórze. Oprócz porad specjalistycznych studenci wykonywali pomiary ciśnienia krwi i badali poziom glukozy.

- To doskonała okazja, aby przebadać się pod kątem chorób cywilizacyjnych, np. cukrzycy, niewydolności płuc czy nadciśnienia tętniczego. Osoby biorące udział w badaniach będą mogły także liczyć na instrukcje dotyczące dalszego postępowania w zakresie ochrony zdrowia - dodają studenci.

Co roku badaniom poddaje się Maria Zowczak, mieszkanka Olsztyna.

- Zmierzyłam ciśnienie i poziom cukru we krwi. Cieszę się, że takie akcje są organizowane w Olsztynie i że studenci tak o nas dbają - mówi pani Maria.

Z kolei z badania ostrości wzroku skorzystał 18-letni Damian Andrelczyk.

- Przyszedłem tu przebadać wzrok, ponieważ są przesłanki, że powinienem nosić okulary. Chciałem się dowiedzieć, jaką mam wadę wzroku. Przy okazji skorzystam także z innych badań - wyjaśnia Damian.

Oprócz zbadania własnego zdrowia można było także pomóc potrzebującym: zarejestrować się jako dawca szpiku w ogólnopolskiej bazie danych DKMS, a w punkcie krwiodawstwa honorowo oddać krew.

Studenci z okazji Dni Zdrowia przygotowali także atrakcje dla najmłodszych. W „szpitalu pluszowego misia" dzieci mogły się bawić w lekarzy i tym samym oswoić swój lęk przed białymi fartuchami personelu medycznego.

syla