Nauka

 • 26/01/2022

  Dr Dariusz Barski Belfrem UWM 2021

  Poznaliśmy zwycięzcę 16. edycji plebiscytu „Belfer UWM 2021”. Najpopularniejszym i najbardziej lubianym nauczycielem akademickim został w tym roku dr Dariusz Barski z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej.
 • 20/01/2022

  UWM inwestuje w przyszłość medycyny i regionu

  Szpital uniwersytecki w Olsztynie dołączy do grona nielicznych ośrodków wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt do radiochirurgii mózgu, głowy i szyi. W środę (19 stycznia) rektor UWM podpisał umowę na zakup akceleratora liniowego. To pierwsze takie urządzenie w Polsce.
 • Na zdj. od lewej: dr inż. arch. kraj. Marta Akincza i dr inż. arch. Wiesława Gadomska
  19/01/2022

  Laboratorium Regionów - żeby Warmia była Warmią

  Jak pogodzić to, co historyczne i zabytkowe z nowoczesnością, aby to, co stare, było przyjemne, ładne i wygodne? Na to pytanie ma dać odpowiedź projekt Laboratorium Regionów, w którym biorą udział naukowcy z UWM.
 • Od lewej: Karol Mierzejewski, Monika Carrera, Robert Stryiński, Isabel Medina - kierownik laboratorium
  11/01/2022

  Po nitce do... nicienia

  Sushi albo - w wydaniu polskim - tatar z ryby to bardzo dobre przystawki do kolacji we dwoje, rodzinnego przyjęcia czy spotkania biznesowego. Ale uwaga, zanim zamówisz i zjesz, zastanów się - przestrzega mgr Robert Stryiński z Katedry Biochemii na Wydziale Biologii i Biotechnologii.
 • prof. Selmaj i Mycko siedzą przy biurku , oglądaja jakieś papiery
  30/12/2021

  SM: naukowcy z UWM umożliwią opracowanie leku?

  Stwardnienie rozsiane - taka diagnoza może brzmieć jak wyrok. Nie znamy na nie lekarstwa prowadzącego do wyleczenia. Dzięki badaniom zespołu naukowców z UWM jesteśmy jednak bliscy zrozumienia jak powstaje. A to otwiera drogę do wytworzenia skutecznego sposobu jego zwalczania.
 • 29/12/2021

  Dr Agnieszka Bęś i dr Kazimierz Warmiński zarażają pasją do chemii

  Dr inż. Agnieszka Bęś i dr inż. Kazimierz Warmiński z Katedry Chemii Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa są nie tylko pasjonatami nauki, ale i jej popularyzatorami. Za ich sprawą w chemiczne eksperymenty dają się wciągnąć nawet ci, którym wcześniej wydawało się, że to nie dla nich.
 • Prof. dr hab. Paweł Wielgosz
  27/12/2021

  Prof. Paweł Wielgosz: Tematyka moich badań mobilizowała mnie do współpracy międzynarodowej

  Prof. dr hab. Paweł Wielgosz od ponad roku sprawuje funkcję prorektora do spraw umiędzynarodowienia uczelni. Wykorzystuje na tym stanowisku swoje doświadczenia związane nie tylko ze współpracą zagraniczną, ale i z pozyskiwaniem środków na jej podejmowanie. Ostatnio został laureatem kolejnego konkursu grantowego.
 • dr Krzysztof Nowel
  27/12/2021

  Dr Nowel z własnym rozdziałem w encyklopedii

  Dr Krzysztof Nowel z Katedry Geodezji jest młodym naukowcem. Pomimo młodego wieku jest już autorem rozdziału w Encyklopedii geodezji, której 2. wydanie ukaże się w 2022 r. To duże wyróżnienie, ponieważ wśród autorów jej 1. wydania (z 2016 r.) nie było nikogo z Polski.
 • 21/12/2021

  Dr Sylwia Stachowska: Warto inwestować w relacje

  Choć na co dzień zajmuje się pracą naukowo-badawczą, znajduje czas, by jako konsultant HR i trener kompetencji miękkich prowadzić szkolenia i warsztaty. I, przede wszystkim, opiekuje się swoim ukochanym uczelnianym „dzieckiem”: Studenckim Kołem Naukowym Zarządzania Zasobami Ludzkimi Creative. O zarażaniu pasją i miłością do nauki rozmawiamy z dr Sylwią Stachowską z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
 • przedstawiciele samorządu studenckiego UWM z nagrodą Pro Iuvenes
  23/11/2021

  Projekt studentów UWM z nagrodą Pro Juvenes

  Dni Świadomości Żywieniowej organizowane przez studenckie Koło Naukowe Żywienia i Profilaktyki Żywieniowej UWM zdobyły nagrodę Pro Juvenes jako najlepsza studencka inicjatywa prozdrowotna w Polsce w 2021 r. W tej kategorii startowało 5 projektów.

Strony