Nagrody dla Zespołu Pieśni i Tańca "Kortowo"

Alicja Wojciechowska i Michał Baran
XIX Konkurs Tańców Polskich "O Pierścień Księżnej Izabeli" przyniósł cenne wyróżnienie Zespołowi Pieśni i Tańca "Kortowo". Nagrodę otrzymała także para tancerzy Alicja Wojciechowska i Michał Baran.

Zespół Pieśni i Tańca "Kortowo", jedna z najbardziej znanych wizytówek kulturalnych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego został uhonorowany tytułem Najlepszego Zespołu roku 2019 w kategorii V (czyli w przedziale wiekowym 19-26 lat). Para taneczna z ZPiT "Kortowo" Michał Baran i Alicja Wojciechowska zdobyła tytuł Najlepszej Pary roku 2019 w kategorii V, a dodatkowo Alicja Wojciechowska została wyróżniona nagrodą Najlepszego Instruktora roku 2019 (również w kat. V).

Taki był wynik ogólnopolskiego rankingu ogłoszonego podczas XIX Konkursu Tańców Polskich "O Pierścień Księżnej Izabeli". Konkurs odbył się w Puławach w dniach 13-14 marca po rocznej przerwie, spowodowanej epidemią koronawirusa. Niestety, bez udziału publiczności, która mogła podziwiać tancerzy jedynie na ekranach monitorów. Również z powodu pandemii do Puław nie mogli pojechać nasi tancerze z "Kortowa".

- Jury, przyznając wyróżnienia, oceniało rok 2019, czyli rok aktywności tanecznej. W ubiegłym roku z powodu epidemii koronawirusa wszelkie turnieje i zawody zostały wstrzymane. W 2019 r. jeździliśmy na wiele turniejów, zdobywaliśmy bardzo wysokie miejsca na podium i ostatecznie w rankingu ogólnopolskim zostaliśmy najlepszą parą 2019 r. - mówi Alicja Wojciechowska.

Kategoria V, w której najlepsi okazali się kortowiacy, to tzw. kategoria studencka, najbardziej prestiżowa, startujący w niej tancerze prezentują najciekawsze, najbardziej dynamiczne układy taneczne. Nasza medalowa para tańczy tańce polskie w formie towarzyskiej,

- W naszej kategorii są to krakowiak, oberek, kujawiak i mazur. Najbardziej lubię mazura, chociaż zatańczyć go najtrudniej. Tańczymy go na końcu i wymaga wiele wysiłku fizycznego. Tańczenie w parze jest bardziej wymagające niż w zespole, aby zatańczyć jeden taniec trzeba dać z siebie wszystko na 200% - wyjaśnia Alicja Wojciechowska.

Aby utrzymać formę, Alicja i Michał trenują 4 razy w tygodniu; 2 razy spotykają się na treningach z zespołem i 2 razy trenują w parze. Alicja jest również instruktorką i trenerką i to ona odpowiada za przygotowanie swoje i Michała do występów w turniejach. Swoją przygodę z tańcem rozpoczęła w wieku 4 lat. Tańczy już 23 lata.

Trwająca już rok pandemia uniemożliwia koncerty z udziałem publiczności oraz próby. Szczególnie cierpią na tym zespoły studenckie.

- To dla nas trudny czas, bo działamy przy uczelniach i kiedy nie ma studentów, nasza praca jest utrudniona. Staraliśmy się w tym czasie brać udział w różnych konkursach online, nagraliśmy kilka utworów muzycznych, nawet udało nam się wziąć udział we wspólnym projekcie z filharmonią olsztyńską przy realizacji musicalu, który pewnie niedługo będzie udostępniony online. Wygraliśmy nawet konkurs na ludowego TikToka - opowiada Ewa Kokoszko z ZPiT "Kortowo".

Mimo ograniczeń, zespół nie zapomina o swych fanach i szykuje dla nich niespodziankę.

- Czekamy tylko aż się trochę ociepli, na pewno będziemy informować i zapraszać. Natomiast w maju chcemy dać występ, jeśli nie z publicznością, to online - dodaje Ewa Kokoszko.

W XIX Konkursie Tańców Polskich "O Pierścień Księżnej Izabeli" na parkiecie Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika”zaprezentowało się 95 par w konkurencji tańców polskich oraz zespoły m.in. z Warszawy, Katowic, Dobczyc, Poznania i Torunia.

Organizatorami konkursu były Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika” i Towarzystwo Inicjatyw Własnych „Inspiracje”.

mah

na zdj. Alicja Wojciechowska i Michał Baran, fot. z profilu FB Alicji Wojciechowskiej