Mistrz świata przechodzi na UWM

Konrad Bukowiecki
Konrad Bukowiecki – mistrz świata w pchnięciu kulą już niebawem stanie się zawodnikiem Klubu Sportowego AZS UWM.

Obecnie Konrad Bukowiecki jest jeszcze zawodnikiem Policyjnego Klubu Sportowego Gwardia Szczytno działającego przy WSPol. w Szczytnie. Zawodnikiem KS AZS UWM stanie się po podpisaniu umowy, której przygotowanie prawnicy już finalizują. Jak to się stało, że mistrz świata przechodzi do klubu uniwersyteckiego?

- Wystąpiliśmy z taką inicjatywą do Konrada i jego trenera, którym jest jego ojciec Ireneusz i ją przyjęli. Zaoferowaliśmy mu dobre warunki treningowe. Sprawą przejęcia do Olsztyna Konrada Bukowieckiego jest też zainteresowany prezydent Olsztyna, który zaoferował zawodnikowi stypendium – informuje Marek Roguski, kierownik klubu Sportowego AZS UWM.

- Z tą decyzją zmagałem się od paru lat. W moim rodzinnym mieście, czyli Szczytnie, nie uzyskuję stypendium. Nie uzyskiwałem go tak naprawdę nigdy, więc stwierdziłem, że czas najwyższy zmienić klub. Nie oszukujmy się - każdy z nas wykonuje pracę, żeby zarabiać pieniążki. A ja sport traktuję jako swoją pracę" - powiedział Radiu UWM FM Konrad Bukowiecki. - Stwierdziłem, że jeżeli muszę zmienić miasto - to czemu mam też zmieniać województwo. Prezydent Grzymowicz wyszedł z inicjatywą, żebym przyszedł do Olsztyna. Dogadaliśmy się i myślę, że to będzie bardzo owocna współpraca" - dodaje.

lek

Konrad Bukowiecki (ur. 17 marca 1997 r. w Szczytnie) – polski lekkoatleta specjalizujący się w pchnięciu kulą oraz rzucie dyskiem. W 2013 r. zajął w pchnięciu kulą 5. miejsce podczas mistrzostw świata juniorów młodszych oraz zdobył złoto w pchnięciu kulą i srebro w rzucie dyskiem olimpijskiego festiwalu młodzieży Europy. W lipcu 2014 r. został w Eugene mistrzem świata juniorów, a w sierpniu tego roku zdobył złoto igrzysk olimpijskich młodzieży.

W 2015 r. został mistrzem Europy juniorów podczas zawodów rozgrywanych w szwedzkiej Eskilstunie, bijąc rekord mistrzostw oraz rekord Polski do lat 20, wynikiem 22,62 m. W lipcu 2016 r. w Bydgoszczy został ponownie mistrzem świata juniorów, ustanawiając rekord świata do lat 20 wynikiem 23,34. Na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro zakwalifikował się do finału, w którym nie zaliczył żadnego ważnego pchnięcia. Uczestnik halowych mistrzostw Europy w Belgradzie (2017), w których wywalczył mistrzostwo. 13 lipca tegoż roku, podczas eliminacji do konkursu finałowego młodzieżowych mistrzostw Europy w Bydgoszczy wynikiem 21,26 m ustanowił rekord czempionatu, natomiast w trakcie rozgrywanego dzień później finału poprawił rezultat z eliminacji o 33 cm. Ósmy zawodnik światowego czempionatu z Londynu oraz srebrny medalista uniwersjady z Tajpej (2017).

Medalista mistrzostw Polski młodzików (także w rzucie dyskiem), kadetów oraz juniorów, rekordzista Polski w juniorskich kategoriach wiekowych. Złoty (2017), srebrny (2016) i brązowy (2015) medalista halowych mistrzostw kraju w kategorii seniorów. Złoty (2016) i brązowy (2015) medalista mistrzostw kraju na stadionie. Jest też aktualnym rekordzistą Polski w pchnięciu kulą - 21,97 m - Konrad Bukowiecki ustanowił podczas zeszłorocznych Halowych Mistrzostw Europy w Belgradzie. Kulomiot będzie za 2lata będzie reprezenować AZS UWM Olsztyn podczas Letnich Igrzysk Olimpiskich w Tokio. Trenuje go ojciec – Ireneusz, w przeszłości wieloboista.

na podst. Wikipedii