List JM Rektora prof. Jerzego Przyborowskiego do Wspólnoty Uniwersyteckiej

rektor prof. J. Przyborowski
Szanowni Państwo, za nami kilkanaście pandemicznych miesięcy, w czasie których Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie funkcjonował w wyjątkowych warunkach pracy i nauki zdalnej. Aby przeprowadzić naszą Alma Mater przez ten trudny dla nas wszystkich czas, opracowaliśmy i wdrożyliśmy wiele rozwiązań, dzięki którym mogliśmy zapewnić ciągłość pracy na uczelni, prowadzenie zajęć i badań.

Dbając o zapewnienie bezpieczeństwa naszej społeczności akademickiej, walczyliśmy także o to, aby nie stracić z oczu tego, co stanowi sedno jej istnienia: relacji i poczucia wspólnoty. Chociaż nie było nam łatwo, dzisiaj mogę przyznać, że jestem dumny z tego, w jaki sposób poradziliśmy sobie z wyzwaniami. Zdaję sobie sprawęz tego, że wymagało to więcej wysiłku niż dotąd, więc tym bardziej cieszę się, iż wszyscy stanęliśmy na wysokości zadania.

Jestem szczególnie wdzięczny nauczycielom akademickim za zaangażowanie w nowe formy kształcenia, które trzeba było w krótkim czasie wdrożyć, aby zrealizować program studiów. Dziękuję studentom za motywację i samodyscyplinę w zdobywaniu wiedzy w nietypowych sytuacjach, z którymi przyszło im się zmierzyć. Dziękuję pracownikom administracji i obsługi za zapewnienie ciągłości pracy Uniwersytetu w trudnych warunkach reżimu sanitarnego. Szczególne podziękowania kieruję do wszystkich tych osób, które dały z siebie więcej niż od nich oczekiwano.

Myślę, że śmiało możemy powiedzieć, że jako Wspólnota Uniwersytecka zdaliśmy w ostatnim czasie kilka wyjątkowych egzaminów, ale do końca tej niecodziennej i wymagającej „sesji” jeszcze, niestety, daleko. W nowym roku akademickim, który przynosi szansę powrotu do nauki w trybie stacjonarnym, będziemy musieli poradzić sobie z kolejnym ważnym egzaminem z naszej obywatelskiej i społecznej odpowiedzialności.

Sytuacja związana z pandemią jest dynamiczna i chyba wszyscy mamy świadomość, że wirus nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Trzeba więc zachować daleko idącą ostrożność i zadbać nie tylko o siebie, ale i o osoby w naszym otoczeniu. Pozwalam sobie apelować do Państwa o to, aby zawierzyć nauce i zaszczepić się. W tej chwili tylko w taki sposób możemy stawić czoła pandemii. Zachęcam oczywiście do tego, aby decyzję o przyjęciu szczepionki skonsultować ze swoim lekarzem.

Bardzo chciałbym, żeby moją prośbę szczególnie wzięli sobie do serca nasi studenci. Zapewniam, że Uniwersytet Warmińsko-Mazurski zrobi wszystko, abyście czuli się w nim bezpieczni, ale wiele zależy od Was. To Wy jesteście najbardziej mobilną częścią naszej Wspólnoty, a więc także najbardziej narażoną na ewentualne zakażenia i transmisję wirusa. Szczepcie się więc, aby nie tracić czasu na choroby w okresie, w którym czeka Was tyle ciekawych odkryć i szans rozwoju.

U progu nowego roku akademickiego 2021/22 uprzejmie Państwa informuję, że podjęliśmy decyzję, aby tak długo, jak pozwoli nam sytuacja, realizować zajęcia dydaktyczne w siedzibie Uczelni, z wyłączeniem wykładów, które w całej Uczelni będą realizowane online. Realizacja wykładów w sposób tradycyjny w salach wykładowych możliwa jest jedynie dla tych roczników, na których występuje tylko jedna grupa ćwiczeniowa. Zachęcam wszystkich Państwa do lektury komunikatu w tej sprawie z 21 września 2021 roku. Studenci będą kwaterowani w akademikach, ale zostaną poddani bezpłatnym testom na obecność wirusa Sars-CoV-2. Nie wykluczamy także przeprowadzania takich testów przed rozpoczęciem zajęć dydaktycznych, w sytuacjach zwiększonego ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa.

Pragnę Państwa zapewnić, że jesteśmy przygotowani do szybkiego reagowania w razie wystąpienia większego niż obecnie zagrożenia i przypomnieć, że nadal obowiązuje Zarządzenie Nr 93/2020 Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiegow Olsztynie z 30 października 2020 roku w sprawie systemów pracy obowiązującychw Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie w stanie zagrożenia epidemicznego lub epidemii (ze zmianami), które - jeśli sytuacja będzie tego wymagała - będzie uzupełniane o nowe rozwiązania.

Życzę nam wszystkim zdrowia i pomyślności w nowym roku akademickim 2021/22.

Z nadzieją wyczekuję funkcjonowania w normalnych warunkach. Studentkom i studentom życzę udanego odpoczynku w ostatnich dniach wakacji akademickich. Naładujcie swoje wewnętrzne akumulatory i wracajcie na Uniwersytet zdrowi i pełni radości. Czekamy na Was niecierpliwie! Dziękując za współpracę, pozdrawiam wszystkich serdecznie.

Dr hab. Jerzy Przyborowski, prof. UWM

Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego