Koncert na finał

orszak senacki wyrusza z katedry
Uroczysty pochód orszaku senackiego na zamek i koncert przygotowany przez Akademickie Centrum Kultury. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski zakończył obchody jubileuszu 20-lecia swego istnienia.

Olsztyn jest miastem uniwersyteckim. Podczas obchodów jubileuszu XX-lecia największa uczelnia publiczna regionu mocno zaznaczyła swoją obecność w mieście. Dwudniowy program Święta Uniwersytetu był bogaty. Oprócz oficjalnej uroczystości akademickiej w uniwersyteckim Centrum Konferencyjnym z udziałem rektorów największych polskich uczelni, gości zagranicznych i przedstawicieli gremiów naukowych, w Parku Centralnym odbył się urodzinowy piknik naukowy dla mieszkańców miasta, zorganizowany przez wszystkie uniwersyteckie wydziały i jednostki ogólnouczelniane.

Natomiast ostatniego dnia obchodów jubileuszu uczelnia pokazała uniwersyteckie tradycje. Po uroczystej mszy celebrowanej w katedrze św. Jakuba na Starym Mieście, orszak senacki w uroczystych strojach, togach i biretach, z insygniami władzy rektorskiej i dziekańskiej przeszedł przez starówkę na zamek. Pochód poprzedzały Akademicka Orkiestra Dęta, tancerki z Sekcji Tańca Nowoczesnego Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UWM "Endorfina" oraz Zespół Pieśni i Tańca "Kortowo".

W Salach Kopernikańskich prof. Stanisław Achremczyk z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych UWM wygłosił wykład poświęcony historii Uniwersytetu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się profesorowie seniorzy oraz dawne władze uniwersyteckie i dziekańskie. Obecny był także prof. Bogusław Buszewski, któremu Uniwersytet nadał podczas tegorocznego święta tytuł doktora honoris causa.

Ostatnim, finalnym punktem, zamykającym obchody jubileuszu, był koncert na dziedzińcu zamkowym. Przed publicznością zaprezentowały się zespół "Kortowo" i Akademicka Orkiestra Dęta. "Kortowo" pokazało najbardziej znane i ulubione układy taneczne - w tym warmińskiego biwata oraz nowe, przygotowane w tym roku numery - tańce Lachów Sądeckich i wiązankę piosenek z lat 60. i 70. AOD zagrał melodie latynoamerykańskie i popularne przeboje muzyki pop. Na zakończenie widzów czekała niespodzianka - wspólny występ aż 3 agend kulturalnych, ponieważ na scenie pojawił się także chór uniwersytecki in. prof. Wiktora Wawrzyczka. O tym, że niespodzianka się spodobała, świadczyły gromkie brawa publiczności.

Obchody jubileuszu Uniwersytetu oficjalnie zakończył rektor prof. Ryszard Górecki, dziękując mieszkańcom Olsztyna za wspólne świętowanie a pracownikom Uniwersytetu zaangażowanym w organizację imprez jubileuszowych za ich trud.

- Za rok czeka nas kolejny jubileusz. Nasz reprezentacyjny zespół artystyczny "Kortowo" świętować będzie 50-lecie działalności. Już teraz zapraszam wszystkich państwa na uroczysty koncert - mówił prof. R. Górecki.

mah