Każdy ma coś z liczby π

Wiktor Dereń
Wśród pierwszych 200 mln cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby π każdy znajdzie taki ich ciąg, który odpowiada dacie jego urodzenia. Takie i inne ciekawe opowieści o tej niezwykłej liczbie podawał na wykładzie prof. Adam Doliwa, dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki.

Wykład podany w formie online dziekan wygłosił 15 marca z okazji Światowego Dnia Liczby π. Ten dzień przypada na 14 marca. Dlaczego u nas odbył się później?

- Bo przypadł w niedzielę i dla ułatwienia studentom uczestnictwa przesunęliśmy go na poniedziałek – wyjaśnia Adrian Albrecht - przewodniczący Rady Wydziałowej Samorządu Studenckiego na Wydziale Matematyki i Informatyki UWM.

Ze względu na pandemię i zdalny tryb nauki obchody Dnia Liczby π odbyły się tylko online i były skromniejsze niż zazwyczaj. Prof. Doliwa w swoim wykładzie online podał wiele ciekawostek związanych z liczbą π.

- Dzięki temu, że Sumerowie ok. 3,5 tys. lat przed naszą erą wynaleźli koło, zbudowali też rydwany - pierwsze wozy bojowe, które znacznie ułatwiły im podbój ówczesnego świata. A jaki to ma związek z liczbą π? Taki, że bez jej znajomości nie obliczy się długości okręgu. Liczba π miała więc zastosowanie już w starożytności w technice militarnej i ma dzisiaj w wielu dziedzinach nauki i techniki – tłumaczył prof. Doliwa.

Z jego wykładu dowiedzieliśmy się, że liczba π do dzisiaj fascynuje wielu ludzi i to nie tylko naukowców, którzy wynajdują coraz to nowe ciekawe informacje z nią związane, jak chociażby tę z datami urodzin.

Po wykładzie odbyło się ogłoszeni wyników tradycyjnego konkursu wydziałowego na układanie kostki Rubika. Nie było zawodów. Uczestnicy musieli nadesłać wiarygodne filmy i to je pod uwagę brała wydziałowa komisja konkursowa. Tegoroczny rekord WMiI w układaniu kostki Rubika wynosi 24,47 sekundy i należy do Wiktora Derenia (na zdj. ). Drugie miejsce z niewiele gorszym czasem zajął Krystian Kręcik - 25.79 sek. (1. na zdj.w galerii ponizej)   i trzecie - Szymon Malinowski - 40.57 sek. ( 2. na zdj. w galerii poniżej).

- Nie jest łatwo cokolwiek organizować na wydziale, bo wszyscy siedzą w domach, a bardzo wielu studentów jeszcze pracuje. Ale daliśmy radę – cieszy się Adrian Albrecht. Przewodniczący nie wyklucza, że po ustąpieniu pandemii i po powrocie do trybu stacjonarnego, wydziałowe mistrzostwa w układaniu kostki Rubika RWSS WMiI przekształci w uczelniane.

lek

Dzień Liczby π – to święto obchodzone corocznie, głównie w amerykańskich kręgach akademickich i szkolnych (lokalnie w Polsce). Datę święta wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby π, Data 14 marca zapisywana jest w USA jako „3.14”. Pierwsze obchody tego dnia odbyły się w 1988 roku w muzeum nauki w San Francisco. W języku angielskim słowa pi oraz pie (ciasto, placek) mają taką samą wymowę. Z tego powodu w Dniu Liczby π często podawanymi daniami są: pizza, apple pie i inne podobne ciasta.