Dzień Nauki Polskiej z biologami z UWM

Fascynujący świat pijawek, tajemnice grzybów i chruściki sklejające domki ze złota. Na wyprawę naukową do świata przyrody zapraszają naukowcy z Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM. Okazją będzie obchodzony 19 lutego Dzień Nauki Polskiej.

Naukowcy z Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego realizują od lipca 2020 r. szeroki projekt edukacyjny „Spotkania z nauką”. „Spotkania” to odbywające się co miesiąc zdalne prelekcje popularyzujące nauki biologiczne. Teraz zdecydowali się zwiększyć liczbę webinarów i zaprosić pasjonatów biologii na dodatkowe wykłady w formule online. Okazją jest obchodzony 19 lutego Dzień Nauki Polskiej. Początek wykładów o godz. 9.00.

Szczegóły są podane na stronie - Spotkania z nauką

Tego dnia można będzie wysłuchać 3 wykładów. Dr Iwona Jeleń z Katedry Zoologii WBiB przybliży fascynujący świat niepozornych pijawek. Dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM z Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska WBiB to znawca chruścików. Opowie o niezwykłych domkach, które te owady budują z drobinek złota i jedwabiu. W ostatnim wykładzie mgr inż. Teresa Jagielska z Katedry Fizjologii, Genetyki i Biotechnologii Roślin WBiB zdradzi, co zimą dzieje się z roślinami w kortowskich szklarniach.

Ciekawie zapowiada się zwłaszcza wykład pierwszy. Nie wszyscy wiedzą, że w Polsce żyje ok. 50 gatunków pijawek.

- Ludzie często, kąpiąc się, nie zwracają na te małe zwierzaki uwagi. Chcę opowiedzieć m.in. o ochronie wód, aby ludzie nie wrzucali do wody śmieci, bo zanieczyszczenia pijawkom nie służą. Jeden gatunek, pijawka lekarska, figuruje na tzw. Czerwonej liście jako gatunek zagrożony wyginięciem. Dawniej często używana w zabiegach medycznych, przez co została wytrzebiona. Naukowcy zdecydowali objąć ją ochroną – wyjaśnia dr Jeleń.

Webinary będą dostępne na platformie Clickmeeting oraz transmitowane za pośrednictwem YouTube.

Naukowcy z Wydziału Biologii i Biotechnologii zapraszają również na webinary 12 lutego z okazji Dnia Darwina. Tego dnia wykłady rozpoczną się o godz. 16.00.

Szczegóły - Dzień Darwina na UWM

Projekt „Spotkania z nauką” jest finansowany z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministerstwa Edukacji i Nauki.

mah