Długa noc naukowców

dzieci oglądają eksperyment naukowy
Ponad 100 różnych pokazów, warsztatów, prezentacji przygotował UWM na tegoroczną Europejską Noc Naukowców. Ta zaś, żeby to wszystko objąć, zaczęła się już rano w piątek 29 września.

Tak naprawdę to zaczęła się o godz. 10 29 września. Dlaczego? Żeby z uniwersyteckich propozycji mogli skorzystać uczniowie. Dla nich wszelkie naukowe pokazy są niezwykle ciekawe. Do godz. 14 pokazy odbywały się w uniwersyteckich pracowniach i laboratoriach i obowiązywały na nie wcześniejsze zapisy. O godz. 16 podwoje otworzyła Biblioteka Uniwersytecka. Do godz. 21 obywał się tu istny festiwal nauki. Dzieci świetnie się mogły tu bawić w świecie gier, zagadek i łamigłówek logicznych ćwicząc nie tylko umiejętność wnioskowania i dedukcji, ale również koncentrację i pamięć. Nieco starsi oglądali (niewidzialne przecież) ciepło oraz pod mikroskopem żołądek krew, płuca, tarczycę. Okazuje się, że w bibliotece mogą gromadzić nie tylko książki. Prof. Renata Ciereszko z Wydziału Biologii i Biotechnologii zaprezentowała, bowiem Muzeum Świnki, a w nim maskotki tych zwierząt z całego świata. Z kolei miłośnicy psów na warsztatach mogli się dowiedzieć, że ich pupile tak, jak ludzie też potrzebują ruchu i to, co najmniej 3 razy dzienne na porządnym spacerze.

Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji nocy naukowców. W jej organizację bardzo mocno zaangażowała się, bowiem większość uniwersyteckich wydziałów, a każdy z pokazów imponował inwencją. Po co to robimy?

- Robimy to wszystko po to, aby zwykłym ludziom, którzy nie mają możliwości zwiedzania laboratoriów i pracowni uniwersyteckich, pokazać jak one wyglądają, co się w nich robi i kto w nich pracuje. W ten sposób przybliżamy im, a szczególnie dzieciom, na których nam najbardziej zależy, warsztat pracy naukowca. Oswajamy je z nim z nadzieję, że może to zainteresuje je nauką i kiedyś to one będą kontynuować pracę naukową. W ten sposób jednocześnie promujemy nasz Uniwersytet – mówi Anna Smoczyńska, koordynatorka nocy.

Sądząc po tłumach, które nawiedziły Bibliotekę Uniwersytecką - nauka odpowiednio (czytaj ciekawie) podana wzbudza duże zainteresowanie.

UWM, jako jedna z nielicznych jednostek w kraju na zorganizowanie nocy naukowców otrzymał dofinansowanie z europejskiego programu Horyzont 2020 finansującego badania naukowe i innowacje.

lek

w kategorii