Prof. Danuta Kruk w europejskim finale

prof. Danuta Kruk
Prof. Danuta Kruk z Katedry Fizyki Relatywistycznej na Wydziale Matematyki i Informatyki UWM została jednym z finalistów prestiżowego konkursu Radar Innowacyjności ogłoszony przez Komisję Europejską.

Konkurs liczył 5 kategorii. Prof. Kruk była nominowana do nagrody w kategorii Excellent Science (nauka doskonała). W tej kategorii konkurowało ze sobą 10 projektów naukowych z całej Europy. Prof. Kruk została nominowana do konkursu za projekt CONQUER. Wykonawca CONQUER to międzynarodowe konsorcjum, do którego oprócz UWM należy również Politechnika Graz (koordynator) i Uniwersytet Medyczny w Grazu (Austria), Uniwersytet Umeå w Szwecji oraz Uniwersytet w Mariborze w Słowenii.

Projekt CONQUER ma na celu opracowanie nowych środków kontrastujących wykorzystywanych w obrazowaniu metodą rezonansu magnetycznego. Mają one szansę doprowadzić do znacznej poprawy obrazowania medycznego, co przydane będzie do skuteczniejszego wykrywania nowotworów. Część projektu - oprogramowanie, które umożliwia symulowanie efektów kontrastu, którego można się spodziewać dla określonych molekuł i nanocząstek tworzona jest w grupie olsztyńskiej. Program ten pomaga również określić warunki, które molekuły muszą spełniać, aby mogły być potencjalnie wykorzystane jako środki kontrastujące.  

Konkurs polegał na internetowym głosowaniu na wybrany projekt. CONQUER uzyskał 2401 głosów internautów, więcej niż np. projekt Instytutu Maxa Plancka z Niemiec. Finał konkursu odbędzie się 9 listopada w Budapeszcie. Oprócz projektu CONQUER zakwalifikowało się do niego jeszcze 19 innych, po 4 z każdej konkursowej kategorii. To spośród nich jury będzie wybierać zwycięzcę w każdej kategorii. Jednemu z nich przyzna nagrodę główną.

Więcej o projekcie http://conquer.at/)

Więcej o tym, czym zajmuje się prof. Danuta Kruk

lek

 

 

w kategorii