Choinka z dyskietek stanęła w bibliotece

choinka z dyskietek
Pandemia koronawirusa nie pokrzyżowała planów pracowników Biblioteki Uniwersyteckiej. Tradycyjnie jak co roku postanowili rozpocząć okres świąteczny przygotowaniem własnej, unikatowej interpretacji bożonarodzeniowego drzewka. Tym razem wykorzystali dyskietki.

W połowie grudnia (12.12) w sercu Biblioteki, pod kopułą na I piętrze, bibliotekarze zawiesili uniwersytecką choinkę. Nietypowa konstrukcja składa się z 1200 dyskietek ukształtowanych w 6 trójkątów prostokątnych, 3500 opasek uciskowych oraz srebrnego stelażu. Wśród charakterystycznych czarnych prostokącików udało się wyłuskać kolorowe dyskietki, imitujące bombki. Drzewko mierzy ok. 3,5 m wysokości, a nieco monochromatyczna konstrukcja tworzy stechnicyzowaną wersję świątecznego drzewka.

Inspiracją tegorocznej konstrukcji były wydarzenia roku 2020 i ich wpływ na wzrost znaczenia i aktywności online w życiu społeczeństwa, zwłaszcza pracy i nauki zdalnej. Nieużywane obecnie w pracy z komputerem dyskietki stanowią formę dostarczania i archiwizowania informacji. Elementy choinkowej konstrukcji w zdecydowanej większości stanowią tzw. bieżące treści, czyli aktualizacje bazy danych, ang.Current Contents (firmy Thomson Reuters), pochodzące z lat 90’ XX i początku XXI wieku, subskrybowanej obecnie jako baza danych Clarivate Analytics.

Mimo ograniczonego dostępu do przestrzeni bibliotecznych, korzystającym z zarezerwowanych wcześniej miejsc w czytelniach polecamy bliższy kontakt z choinką. Elementy składowe świątecznego drzewka stanowią fragment historii naukowej komunikacji Uniwersytetu, pochodzą z ośrodków informacji naukowej historycznych poprzedników UWM, czyli Akademii Rolniczo-Technicznej oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Poza wspomnianą zagraniczną bazą treści naukowych pt. Current Contents polską wiedzę informacyjną reprezentują dyskietki m.in. Bibliografii Zawartości Czasopism, poprzednia forma Systemu Informacji Prawnej LEX czy współtworzonej przez pracowników oddziału Informacji Naukowej Biblioteki Uniwersyteckiej UWM bazy zawartości czasopism technicznych - BazTech. Dla miłośników retro techniki znajdą się również sterowniki myszy komputerowej czy aktualizacja systemu Windows.

Choinki Biblioteki Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie to już świąteczna tradycja. Pierwsza powstała w  grudniu 2011 roku z książek. Była to pierwsza tego typu choinka w Polsce i druga na świecie. Następne drzewka były nie mniej oryginalne: z szuflad katalogów, ze starych kart katalogowych czy eteryczna z książeczek origami, ażurowy recykling publikacji UWM z okazji jego 20-lecia czy ostatnia z płyt CD. 

Informacje o wyjątkowych drzewkach powstających w grudniu w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie dotarły już w różne części świata. Dzięki pierwszej choince książek o brązowo-złotej obwolucie wypromowano ideę ale też zyskano naśladowców w Polsce i na świecie. Na życzenie Ministerstwa Nauki została odtworzona w 2012 roku i uświetniła hol państwowej instytucji. Z kolei choinka z szuflad katalogowych została pozytywnie odebrana np. przez bibliotekę Kongresu w Waszyngtonie. Do pracowników Biblioteki Uniwersyteckiej docierały słowa uznania z Kanady lub Indii. Choinka z kart katalogowych została uznana przez Europejskie Forum Fotograficzne za jedną z siedmiu najpiękniejszych choinek świata. Wypatrzył ją brytyjski dziennik „The Guardian” i umieścił zdjęcie w jednym z grudniowych wydań. Prasa opiniotwórcza również nie omieszkała wypatrzyć nietypowe choinki i pojawiły się one m.in w ogólnopolskim tygodniku Polityka czy Angora oraz związanym z regionem „MADE IN Warmia & Mazury”.

W okolicach Mikołajek czy Wigilii, dzięki uprzejmości TVP Olsztyn, biblioteczną choinkę z Olsztyna można było zobaczyć w Informacjach czy ogólnopolskim Teleexpressie. Lokalne Radio UWM FM i Radio Olsztyn co roku rezerwuje czas w grudniu na rozmowę z twórcami choinki.

Zapraszamy do odwiedzin oraz śledzenia profilu Biblioteki Uniwersyteckiej UWM na Facebooku i Instagramie!

tekst i fot. Biblioteka Uniwersytecka

w kategorii