Blog Profesorskie gadanie zwyciężył w plebiscycie Klimatyczni Warmii i Mazur

prof. Stanisław Czachorowski
Blog popularnonaukowy Profesorskie Gadanie prowadzony przez prof. Stanisława Czachorowskiego z Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM okazał się najlepszą proekologiczną inicjatywą naszego regionu. Wyniki plebiscytu Klimatyczni Warmii i Mazur ogłoszono w finale olsztyńskiego Green Festival 15 sierpnia.

Plebiscyt Klimatyczni Warmii i Mazur miał wyłonić najlepsze proekologiczne działania w regionie. W finałowej piątce propozycji znalazły się aż dwie inicjatywy związane z Uniwersytetem Warmińsko-MazurskimFundacja „W KRAJOBRAZIE” założona przez dr. Mariusza Antolaka z Katedry Architektury Krajobrazu na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa i blog Profesorskie Gadanie prowadzony przez prof. Stanisława Czachorowskiego z Wydziału Biologii i Biotechnologii. Najwięcej głosów uzyskał blog prof. Czachorowskiego.

Prof. Czachorowski jest znany ze swej aktywnej i wielopłaszczyznowej działalności edukatorskiej. Współtworzył m.in. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki, jest uczelnianym koordynatorem „Nocy Biologów”. Pierwsze wpisy na blogu Profesorskie gadanie ukazały się 16 lat temu, w sierpniu 2005 r. ale zanim pojawił się blog, prof. Czachorowski już prowadził swoją stronę internetowa, na której umieszczał różne przydatne studentom informacje i materiały. Kilkakrotnie Profesorskie Gadanie plasowało się w grupie najlepszych polskich blogów popularnonaukowych. Za działalność popularyzatorską profesor otrzymał w 2012 roku pierwszą nagrodę w konkursie serwisu Nauka w Polsce PAP „Popularyzator Nauki 2011” w kategorii Naukowiec/Instytucja Naukowa.

- Chciałbym, aby to wyróżnienie nie było tyko nagrodą za działania w szlachetnej sprawie, ale aby było mocnym głosem w imieniu potrzeb nas wszystkich. Bogactwem regionu są ludzie, ich pomysły, inicjatywy, działania, także te dla ochrony klimatu i środowiska przyrodniczego. Ja jestem tylko jednym z wielu. Przyznane wyróżnienie tym bardziej mnie cieszy, że jako głosiciel złych wieści, dotyczących zmian klimatycznych, czasem spotykam się z niezrozumieniem, a nawet niechęcią. Dodam, że prognozy naukowe nie są przepowiedniami czy "kasandrzeniem" lecz prognozą: jeśli będziemy postępowali tak i tak, to możemy spodziewać się takich i takich rezultatów – dziękował na swoim blogu prof. Czachorowski.

Naukowiec zaapelował jednocześnie o działania przeciwko tzw. komunikacyjnemu wykluczeniu, którego szczególnie doświadczają mieszkańcy małych miejscowości i wsi.

- Potrzebujemy rozwiązań systemowych i proceduralnych. Wieloletni regres i likwidacja połączeń autobusowych i kolejowych spowodowała, że do około 1/3 miejscowości nie dochodzi żaden publiczny środek lokomocji. To wykluczenie komunikacyjne zmusza mieszkańców do zakupu często przestarzałych samochodów, zwiększających zanieczyszczenie powietrza i zwiększoną emisję CO2. Kupują najtańsze "stare graty" by móc dojechać do pracy, do szkoły, do lekarza czy na wydarzenia kulturalne. Rozwiązania systemowe przekładają się nie tylko na komfort życia ale i stan środowiska oraz zwiększoną emisję gazów cieplarnianych. To tylko jeden przykład. O wielu innych systematycznie piszę na niniejszym blogu (oraz na Facebooku).

Druga z inicjatyw związanych z UWM, Fundacja „W krajobrazie” powstała w 2018 roku i zajmuje się szeroko rozumianą edukacją ekologiczną. Od kilku miesięcy fundacja mocno angażuje się w ogólnoeuropejską kampanię społeczną #OurFood.OurFuture.

- Staramy się uczyć życia w zgodzie z naturą i tłumaczyć, jak nasze codzienne decyzje wpływają na środowisko. Naszym konikiem jest ogrodnictwo i architektura krajobrazu. Uczymy, jak projektować ogrody, aby w jak najmniejszym stopniu szkodziły środowisku, aby zużywać w nich jak najmniej prądu, wody, sztucznych środków ochrony roślin i nawozów – wyjaśniał dr inż. arch. Mariusz Antolak z Katedry Architektury Krajobrazu na

Niedawno fundacja pozyskała także kolejny grant, dzięki któremu będzie tworzyć ogrody społecznościowe na przedmieściach Olsztyna.

W finałowej piątce plebiscytu znalazły się też Fundacja Edukacji Leśnej Drzewice, Stowarzyszenie Zielony  Olsztyn oraz olsztynianin Łukasz Sudujko, inicjator ustawienia w Olsztynie 2 śmieciomatów. Wrzucając tam puszki ALU lub puste butelki PET można otrzymać bonusy do wykorzystania w sklepach.

mah, syla