Biały Fartuch 2021: start w czasach pandemii

ceremonia Białego Fartucha
Biały fartuch to symbol odpowiedzialności, szacunku i pomocy drugiemu człowiekowi. Po raz 10. studenci 3. i 4.roku kierunku lekarskiego pomimo pandemii wzięli udział w ceremonii Białego Fartucha. W ten sposób rozpoczynają nowy etap nauki i zawodowej drogi.

Ceremonia Białego Fartucha mocno wrosła w tradycję Wydziału Lekarskiego UWM, chociaż jest on jeszcze młody. Powstał bowiem w 2008 r. Niestety w ubiegłym roku z powodu pandemii COVID-19 uroczystość nie odbyła się. Dlatego w tym roku białe fartuchy otrzymali studenci 2 roczników – 3. i 4. obu toków studiów - polskiego i anglojęzycznego. Na 4. roku medycyny studiuje 36 osób tokiem angielskojęzycznym i 81 - tokiem polskim. Na 3. roku – 91 tokiem polskim i 47 osób - angielskojęzycznym.

Uroczystość odbyła się 12 czerwca, w tym roku nie w Centrum Konferencyjnym UWM, lecz w Centrum Symulacji Medycznych. Niestety nie wszyscy mogli wziąć w niej udział. Powód – pandemia. Dlatego uczestniczyli w niej tylko reprezentanci obu roczników i toków studiów – po 3 studentów osiągających najlepsze wyniki w nauce. Byli to: z 4. roku PL - Adrian Borkowski, Kamila Stankiewicz i Justyna Klaudia Szymczak; EN - Natalia Inia Niezgoda, Josefine Lilly Sakshaug, Mohamad Osama Marai. Z 3. roku PL - Martyna Jeznach, Karolina Róża Furgała, Marta Melaniuk; EN - Małgorzata Rymsza, Marta Rymsza, Carl-William Lindqvist. W sumie było ok. 25 osób, a jedynym gościem spoza wydziału był prof. Jery Przyborowski, rektor UWM.

Pozostali studenci otrzymali możliwość uczestniczenia w ceremonii zdalnie. Także rodziny tych studentów, którzy uczestniczyli w ceremonii nie mogły w niej wziąć udziału ze względów bezpieczeństwa sanitarnego. I one także mogły ją śledzić za pomocą Internetu. Sama ceremonia, chociaż w ograniczonym składzie przebiegła już według znanego scenariusza.

- Jestem dumny z tego, że na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim możemy kształcić lekarzy. Cieszę się z tego, że mamy możliwość dalszego rozwoju, doskonalenia warunków. Wystarczy spojrzeć za okno, żeby zorientować się, iż myślimy o tym, aby to kształcenie było jak najlepszej jakości. Dziękuję wszystkim profesorom, pracownikom dydaktycznym, pracownikom administracji i obsługi, którzy tworzyli to wielkie dzieło. Biały fartuch symbolizuje czystość w oczywisty sposób wpisaną w zawód lekarza, ale też czystość intencji. Niejednokrotne będziecie się zmagać z samym sobą. Jest to zawód, który zawsze każe zadawać sobie pytania. Kiedy już staniecie przed łóżkiem pacjenta i będziecie musieli zmierzyć się z różnymi emocjami - to pewnie będzie zadawać sobie różne pytania. Ja życzę wam, abyście wytrwali w postanowieniu, zdobyli dyplom lekarza i pomyślnie zdali egzamin końcowy i z dumą wykonywali ten zawód – życzył studentom rektor UWM - prof. Jerzy Przyborowski.

Dziekan Wydziału Lekarskiego dr hab. n. med. Leszek Gromadziński, prof. UWM przypomniał studentom, że spotkają lub już spotkali się z pacjentem, ale żeby nie zapominali, że to człowiek i to cierpiący. Pacjentem może być i profesor medycyny i inżynier i sprzątaczka. Ich cierpienie jest tak samo ważne. Dlatego ważne dla nich - przyszłych lekarzy niech będą nie tylko wyniki tomografii, ale i rozmowa.

Po słowach rektora i dziekana opiekunowie nałożyli swoim podopiecznym studentom białe fartuchy. Najlepsi studenci otrzymali także Konwalie Dziekańskie, jako symbole wiedzy medycznej.

Kiedy wybrani studenci zakładali fartuchy na telebimie pojawiły się zdjęcia i nazwiska wszystkich studentów obu toków i obu roczników.

- Aby i oni, chociaż na odległości, poczuli się uczestnikami tej ważnej chwili – wyjaśnia dr hab. n.med. Agnieszka Skowrońska, prof. UWM, prodziekan ds. kształcenia i studentów WL.

Następnie w imieniu studentów głos zabrali Adrian Borkowski, Marta Rymsza oraz Natalia Niezgoda. Podziękowali nauczycielom akademickim za dotychczasowy trud włożony w ich naukę i obiecali, że włożą maksimum zaangażowania, aby wynieść ze studiów jak najwięcej wiedzy.

Pierwsi absolwenci UWM toku polskiego dostali dyplomy lekarskie w 2014 r, a toku angielskiego w 2016 r. Absolwentów UWM lekarzy do końca roku akademickiego 2020 było 404, w tym 83 toku angielskojęzycznego i 321 polskiego. 226 z nich to kobiety, 178 - to mężczyźni.

lek